Preskočiť na obsah

Vyhlásenie mimoriadnej situácie na území okresu Turčianske Teplice

Dňa 12. júla 2024 o 12:00 hod. vyhlásil Okresný úrad Turčianske Teplice
mimoriadnu situáciu
na území okresu Turčianske Teplice, a to v obciach Čremošné, Háj, Mošovce, Rakša, Slovenské Pravno, Turček a v meste Turčianske Teplice

v súvislosti s rozširovaním jedincov medveďa hnedého aj do oblastí mimo ich prirodzeného prostredia, synantropizácie veľkého počtu jedincov v rizikových oblastiach, zastavaných územiach miest a obcí a v ich bezprostrednom okolí, kde dochádza k nebezpečenstvu ohrozenia života, zdravia a majetku obyvateľov.

Počas mimoriadnej situácie budú vykonávané opatrenia na znižovanie rizík ohrozenia, činnosti nevyhnutné na zamedzenie šírenia a pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti a opatrenia na záchranu života, zdravia a majetku vykonávaním záchranných prác.

Okresný úrad Turčianske Teplice ustanovuje režimové opatrenia na ohrozenom území nasledovne:

• Na ohrozenom území budú záchranné práce vykonávať zásahový tím pre medveďa hnedého – západ, príslušné poľovnícke združenia, v prípade potreby hliadky OR PZ v Martine a príslušná Mestská polícia v obytných zónach mesta.
  • Mesto a obce zabezpečia varovanie obyvateľstva prostredníctvom mestského, obecného rozhlasu a webovej stránky.
  • Informácie o výskyte synantropných jedincov sumarizujú mesto a obce okresu Turčianske Teplice v súčinnosti so zásahovým tímom pre medveďa hnedého – západ.
  • Realizovanie režimových opatrení potrebných na minimalizovanie rizika vzniku konfliktných situácií medveďa hnedého s človekom v zastavaných územiach miest a obcí okresu Turčianske Teplice.